Duathlon Long Course Results

GEAR WEST DUATHLON
Long Lake, MN, JUNE 23, 2019

Short 5K-15K-2K & Long 5K-30K-5K (LONG COURSE RESULTS)

INDIVIDUAL RESULTS

Place Div/Tot Bib Name Cat Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/6 58 Patrick Parish I 34 M 1 16:11 5:14 0:25 1 41:20 27.0 0:28 2 16:55 5:28 1:15:18
2 1/5 29 Brooks Grossinger I 42 M 3 16:42 5:24 0:32 3 44:11 25.3 0:35 4 17:38 5:42 1:19:35
3 2/6 42 Jacob Keehan I 30 M 2 16:41 5:23 0:42 6 45:15 24.7 0:37 1 16:25 5:18 1:19:39
4 2/5 79 Andy Wiberg I 40 M 4 17:25 5:37 0:43 2 43:55 25.4 0:38 3 17:31 5:39 1:20:10
5 3/5 10 Mike Buenting I 44 M 5 17:30 5:39 0:32 5 44:50 24.9 0:43 5 18:43 6:03 1:22:18
6 1/3 19 Steven Deckert I 28 M 10 19:50 6:24 0:38 4 44:26 25.1 0:41 10 20:34 6:38 1:26:07
7 4/5 51 Scott Myers I 43 M 6 19:07 6:10 0:34 7 46:16 24.1 0:45 8 20:08 6:30 1:26:47
8 3/6 55 Jacob Orvis I 30 M 8 19:27 6:17 0:52 10 47:42 23.4 0:38 7 19:58 6:27 1:28:35
9 1/4 83 Becky Youngberg I 44 F 7 19:08 6:11 0:44 11 48:33 23.0 0:46 6 19:45 6:23 1:28:54
10 2/3 82 Spencer Williams I 25 M 11 20:17 6:33 0:44 13 49:36 22.5 0:43 13 21:29 6:56 1:32:46
11 1/5 7 Tim Bode I 51 M 21 22:08 7:09 0:38 8 46:56 23.8 0:44 18 22:50 7:22 1:33:14
12 2/5 96 Robbie Halverson I 54 M 15 21:16 6:52 0:55 9 47:20 23.6 1:06 21 23:07 7:28 1:33:42
13 1/5 26 Jeffrey Gilmer I 60 M 18 21:47 7:02 0:52 12 48:59 22.8 0:41 17 22:32 7:17 1:34:50
14 2/5 24 Dale Forde I 61 M 13 20:55 6:45 1:29 15 50:10 22.2 1:24 11 21:05 6:49 1:35:01
15 2/4 50 Andrea Myers I 43 F 12 20:46 6:42 0:33 18 52:11 21.4 0:48 15 21:54 7:04 1:36:10
16 1/2 18 Douglas Davis I 36 M 17 21:41 7:00 1:03 14 49:49 22.4 1:17 19 22:56 7:24 1:36:44
17 1/1 53 Kristen Nordberg I 37 F 14 21:06 6:49 0:58 24 53:49 20.7 0:56 12 21:06 6:49 1:37:53
18 1/3 44 Leonard Klun I 65 M 19 21:48 7:02 1:01 22 53:07 21.0 0:53 16 22:24 7:14 1:39:12
19 2/2 68 Mark Stevenson I 36 M 16 21:21 6:53 1:24 27 54:47 20.4 0:55 14 21:49 7:02 1:40:13
20 3/3 49 Joseph Meier I 27 M 24 22:34 7:17 0:58 26 53:58 20.7 0:35 22 23:11 7:29 1:41:14
21 4/6 27 Carl Gladitsch I 32 M 9 19:49 6:24 0:41 40 1:01:43 18.1 0:37 9 20:14 6:32 1:43:02
22 5/6 70 Dan Stone I 33 M 23 22:31 7:16 2:01 23 53:42 20.8 1:58 20 23:03 7:26 1:43:13
23 1/2 78 Jason Wedel I 47 M 25 22:40 7:19 1:15 30 55:35 20.1 0:47 24 23:33 7:36 1:43:49
24 3/4 88 Rebecca Karnes I 43 F Mound MN 22 22:17 7:12 1:04 32 56:02 19.9 0:54 25 23:42 7:39 1:43:56
25 1/2 69 Mandy Stoesz I 34 F 20 22:07 7:08 0:45 33 57:08 19.5 0:56 23 23:21 7:32 1:44:15
26 1/4 94 Jeff Melby I 59 M Bloomington MN 36 25:42 8:18 1:20 16 50:50 22.0 1:21 34 26:31 8:34 1:45:43
27 1/2 20 Mary Deeg I 57 F 30 24:59 8:04 1:11 21 52:56 21.1 1:04 30 25:54 8:22 1:46:02
28 3/5 91 Bob Leone I 61 M Plymouth MN 41 27:29 8:52 2:07 17 51:51 21.5 1:52 28 24:24 7:53 1:47:42
29 3/5 11 John Burns I 52 M 29 24:40 7:58 1:18 25 53:58 20.7 1:07 37 26:55 8:41 1:47:55
30 4/5 89 David Pollitt I 54 M Eden Prairie MN 40 27:23 8:50 1:24 19 52:42 21.2 1:29 31 25:57 8:23 1:48:53
31 1/4 30 Helen Gunther I 62 F 33 25:30 8:14 1:09 28 54:58 20.3 0:52 36 26:36 8:35 1:49:03
32 5/5 57 Matthew Ostrowski I 50 M 32 25:04 8:05 1:13 29 55:32 20.1 1:09 35 26:34 8:35 1:49:30
33 4/5 31 Steve Gunther I 61 M 42 27:38 8:55 1:07 20 52:45 21.2 0:55 41 28:56 9:20 1:51:18
34 1/2 97 Ann Lendino I 48 F Chaska MN 28 24:30 7:54 1:13 37 1:00:28 18.5 1:03 29 24:51 8:01 1:52:02
35 1/3 66 Nicole Slattery I 50 F 39 26:15 8:28 1:17 31 55:49 20.0 1:18 40 28:49 9:18 1:53:26
36 1/2 28 Gretchen Gosh I 29 F 26 23:12 7:29 0:51 52 1:07:31 16.5 0:50 26 24:15 7:50 1:56:38
37 2/3 48 Julia McIntire I 51 F 35 25:36 8:16 1:21 45 1:04:12 17.4 1:11 33 26:19 8:30 1:58:37
38 6/6 40 Brian Jacoby I 31 M 34 25:32 8:14 2:07 41 1:01:46 18.1 1:49 39 28:15 9:07 1:59:28
39 2/2 12 Alisha Carlos I 32 F 31 25:02 8:05 2:27 50 1:06:10 16.9 1:17 32 25:58 8:23 2:00:52
40 2/4 74 David Talen I 58 M 27 24:08 7:48 0:54 55 1:11:08 15.7 0:50 27 24:18 7:51 2:01:16
41 2/3 13 Bob Carlson I 68 M 37 25:51 8:21 4:19 35 1:00:04 18.6 3:55 38 27:24 8:51 2:01:30
42 1/1 15 Thomas Couillard I 70 M 44 28:13 9:06 2:15 34 59:18 18.8 2:31 43 30:58 10:00 2:03:12
43 5/5 60 Jason Rasmussen I 43 M 38 25:52 8:21 2:09 42 1:02:34 17.8 2:41 42 30:13 9:45 2:03:27
44 5/5 47 Bruce Machmeier I 63 M 45 28:18 9:08 1:58 44 1:03:22 17.6 1:05 45 31:08 10:03 2:05:50
45 2/4 59 Laura Payton I 60 F 52 30:32 9:51 1:03 39 1:01:20 18.2 1:21 46 32:02 10:20 2:06:16
46 3/4 93 Sven Jorgenson I 57 M Excelsior MN 46 28:43 9:16 0:58 38 1:00:37 18.4 1:10 55 34:58 11:17 2:06:24
47 3/4 90 Nora Leone I 60 F Plumouth MN 43 27:55 9:01 2:58 43 1:02:35 17.8 2:03 44 31:01 10:01 2:06:30
48 2/2 67 Carole Steenson I 47 F 48 29:41 9:35 2:02 36 1:00:22 18.5 1:39 50 33:14 10:44 2:06:56
49 4/4 61 Sean Reardon I 58 M 47 28:44 9:17 1:48 51 1:06:21 16.8 1:54 48 32:04 10:21 2:10:50
50 2/2 95 Saw Was I 56 F Bloomington MN 51 29:55 9:39 2:05 49 1:06:02 16.9 1:40 49 32:15 10:25 2:11:55
51 4/4 72 Molly Sweeney I 42 F 50 29:52 9:38 1:49 47 1:05:00 17.2 1:46 51 33:36 10:51 2:12:01
52 2/2 37 Katie Hazlewood I 25 F 55 31:39 10:13 0:54 53 1:08:44 16.2 0:45 47 32:03 10:21 2:14:02
53 2/2 41 Raghu Jainapur I 46 M 53 30:44 9:55 1:43 48 1:05:09 17.1 2:27 53 34:10 11:02 2:14:11
54 3/3 38 Dave Heffernan I 68 M 54 31:17 10:06 1:42 46 1:04:36 17.3 1:58 57 35:52 11:35 2:15:22
55 4/4 2 Stephanie Ayala I 60 F 56 31:59 10:19 1:28 54 1:10:54 15.7 1:41 56 35:39 11:30 2:21:39
56 98 Rachel Schmidt I 99 F 49 29:49 9:37 2:04 57 1:27:24 12.8 1:49 54 34:34 11:09 2:35:39
57 3/3 3 Greta Bakken-Miller I 50 F 57 32:07 10:22 2:43 56 1:25:24 13.1 1:42 52 34:04 11:00 2:35:59

results by VacationSports results posted on: www.vacationsports.com


MIXED RELAY RESULTS

Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 84 Bang Goes the Dynami ; , Benjamin Bangasser , Cara Bangasser
2 23:29 7:35 0:32 1 58:42 19.0 0:33 3 24:31 7:55 1:47:46
2 86 Thick and thin ; , Anthony Payton , Sarah Payton
3 24:10 7:48 0:26 2 1:02:02 18.0 0:32 2 23:56 7:44 1:51:05
3 87 Willey-Dennis ; , Brant Dennis , Sean Willey
1 21:26 6:55 0:43 3 1:07:15 16.6 0:36 1 22:25 7:14 1:52:22
4 85 Bert and Ernie ; , Ann Marie Kline , Sarah Whitcomb
4 28:32 9:13 0:38 4 1:17:44 14.4 0:45 4 29:50 9:38 2:17:28

INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 58 Patrick Parish 34 1 16:11 5:14 0:25 1 41:20 27.0 0:28 2 16:55 5:28 1:15:18
2 29 Brooks Grossinger 42 3 16:42 5:24 0:32 3 44:11 25.3 0:35 4 17:38 5:42 1:19:35
3 42 Jacob Keehan 30 2 16:41 5:23 0:42 6 45:15 24.7 0:37 1 16:25 5:18 1:19:39
4 79 Andy Wiberg 40 4 17:25 5:37 0:43 2 43:55 25.4 0:38 3 17:31 5:39 1:20:10
5 10 Mike Buenting 44 5 17:30 5:39 0:32 5 44:50 24.9 0:43 5 18:43 6:03 1:22:18
6 19 Steven Deckert 28 9 19:50 6:24 0:38 4 44:26 25.1 0:41 9 20:34 6:38 1:26:07
7 51 Scott Myers 43 6 19:07 6:10 0:34 7 46:16 24.1 0:45 7 20:08 6:30 1:26:47
8 55 Jacob Orvis 30 7 19:27 6:17 0:52 10 47:42 23.4 0:38 6 19:58 6:27 1:28:35
9 82 Spencer Williams 25 10 20:17 6:33 0:44 12 49:36 22.5 0:43 11 21:29 6:56 1:32:46
10 7 Tim Bode 51 17 22:08 7:09 0:38 8 46:56 23.8 0:44 15 22:50 7:22 1:33:14
11 96 Robbie Halverson 54 12 21:16 6:52 0:55 9 47:20 23.6 1:06 18 23:07 7:28 1:33:42
12 26 Jeffrey Gilmer 60 15 21:47 7:02 0:52 11 48:59 22.8 0:41 14 22:32 7:17 1:34:50
13 24 Dale Forde 61 11 20:55 6:45 1:29 14 50:10 22.2 1:24 10 21:05 6:49 1:35:01
14 18 Douglas Davis 36 14 21:41 7:00 1:03 13 49:49 22.4 1:17 16 22:56 7:24 1:36:44
15 44 Leonard Klun 65 16 21:48 7:02 1:01 19 53:07 21.0 0:53 13 22:24 7:14 1:39:12
16 68 Mark Stevenson 36 13 21:21 6:53 1:24 23 54:47 20.4 0:55 12 21:49 7:02 1:40:13
17 49 Joseph Meier 27 19 22:34 7:17 0:58 22 53:58 20.7 0:35 19 23:11 7:29 1:41:14
18 27 Carl Gladitsch 32 8 19:49 6:24 0:41 29 1:01:43 18.1 0:37 8 20:14 6:32 1:43:02
19 70 Dan Stone 33 18 22:31 7:16 2:01 20 53:42 20.8 1:58 17 23:03 7:26 1:43:13
20 78 Jason Wedel 47 20 22:40 7:19 1:15 25 55:35 20.1 0:47 20 23:33 7:36 1:43:49
21 94 Jeff Melby 59 Bloomington MN 25 25:42 8:18 1:20 15 50:50 22.0 1:21 24 26:31 8:34 1:45:43
22 91 Bob Leone 61 Plymouth MN 29 27:29 8:52 2:07 16 51:51 21.5 1:52 22 24:24 7:53 1:47:42
23 11 John Burns 52 22 24:40 7:58 1:18 21 53:58 20.7 1:07 26 26:55 8:41 1:47:55
24 89 David Pollitt 54 Eden Prairie MN 28 27:23 8:50 1:24 17 52:42 21.2 1:29 23 25:57 8:23 1:48:53
25 57 Matthew Ostrowski 50 23 25:04 8:05 1:13 24 55:32 20.1 1:09 25 26:34 8:35 1:49:30
26 31 Steve Gunther 61 30 27:38 8:55 1:07 18 52:45 21.2 0:55 29 28:56 9:20 1:51:18
27 40 Brian Jacoby 31 24 25:32 8:14 2:07 30 1:01:46 18.1 1:49 28 28:15 9:07 1:59:28
28 74 David Talen 58 21 24:08 7:48 0:54 37 1:11:08 15.7 0:50 21 24:18 7:51 2:01:16
29 13 Bob Carlson 68 26 25:51 8:21 4:19 27 1:00:04 18.6 3:55 27 27:24 8:51 2:01:30
30 15 Thomas Couillard 70 31 28:13 9:06 2:15 26 59:18 18.8 2:31 31 30:58 10:00 2:03:12
31 60 Jason Rasmussen 43 27 25:52 8:21 2:09 32 1:02:34 17.8 2:41 30 30:13 9:45 2:03:27
32 47 Bruce Machmeier 63 32 28:18 9:08 1:58 33 1:03:22 17.6 1:05 32 31:08 10:03 2:05:50
33 93 Sven Jorgenson 57 Excelsior MN 33 28:43 9:16 0:58 28 1:00:37 18.4 1:10 35 34:58 11:17 2:06:24
34 61 Sean Reardon 58 34 28:44 9:17 1:48 36 1:06:21 16.8 1:54 33 32:04 10:21 2:10:50
35 41 Raghu Jainapur 46 35 30:44 9:55 1:43 35 1:05:09 17.1 2:27 34 34:10 11:02 2:14:11
36 38 Dave Heffernan 68 36 31:17 10:06 1:42 34 1:04:36 17.3 1:58 36 35:52 11:35 2:15:22
37 56 Arthur Ostrowski 18 37 39:29 12:45 1:23 31 1:02:27 17.9

INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib Name Age City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 83 Becky Youngberg 44 1 19:08 6:11 0:44 1 48:33 23.0 0:46 1 19:45 6:23 1:28:54
2 50 Andrea Myers 43 2 20:46 6:42 0:33 2 52:11 21.4 0:48 3 21:54 7:04 1:36:10
3 53 Kristen Nordberg 37 3 21:06 6:49 0:58 4 53:49 20.7 0:56 2 21:06 6:49 1:37:53
4 88 Rebecca Karnes 43 Mound MN 5 22:17 7:12 1:04 7 56:02 19.9 0:54 5 23:42 7:39 1:43:56
5 69 Mandy Stoesz 34 4 22:07 7:08 0:45 8 57:08 19.5 0:56 4 23:21 7:32 1:44:15
6 20 Mary Deeg 57 8 24:59 8:04 1:11 3 52:56 21.1 1:04 8 25:54 8:22 1:46:02
7 30 Helen Gunther 62 10 25:30 8:14 1:09 5 54:58 20.3 0:52 11 26:36 8:35 1:49:03
8 97 Ann Lendino 48 Chaska MN 7 24:30 7:54 1:13 10 1:00:28 18.5 1:03 7 24:51 8:01 1:52:02
9 66 Nicole Slattery 50 12 26:15 8:28 1:17 6 55:49 20.0 1:18 12 28:49 9:18 1:53:26
10 28 Gretchen Gosh 29 6 23:12 7:29 0:51 17 1:07:31 16.5 0:50 6 24:15 7:50 1:56:38
11 48 Julia McIntire 51 11 25:36 8:16 1:21 13 1:04:12 17.4 1:11 10 26:19 8:30 1:58:37
12 12 Alisha Carlos 32 9 25:02 8:05 2:27 16 1:06:10 16.9 1:17 9 25:58 8:23 2:00:52
13 59 Laura Payton 60 18 30:32 9:51 1:03 11 1:01:20 18.2 1:21 14 32:02 10:20 2:06:16
14 90 Nora Leone 60 Plumouth MN 13 27:55 9:01 2:58 12 1:02:35 17.8 2:03 13 31:01 10:01 2:06:30
15 67 Carole Steenson 47 14 29:41 9:35 2:02 9 1:00:22 18.5 1:39 17 33:14 10:44 2:06:56
16 95 Saw Was 56 Bloomington MN 17 29:55 9:39 2:05 15 1:06:02 16.9 1:40 16 32:15 10:25 2:11:55
17 72 Molly Sweeney 42 16 29:52 9:38 1:49 14 1:05:00 17.2 1:46 18 33:36 10:51 2:12:01
18 37 Katie Hazlewood 25 19 31:39 10:13 0:54 18 1:08:44 16.2 0:45 15 32:03 10:21 2:14:02
19 2 Stephanie Ayala 60 20 31:59 10:19 1:28 19 1:10:54 15.7 1:41 21 35:39 11:30 2:21:39
20 98 Rachel Schmidt 99 15 29:49 9:37 2:04 21 1:27:24 12.8 1:49 20 34:34 11:09 2:35:39
21 3 Greta Bakken-Miller 50 21 32:07 10:22 2:43 20 1:25:24 13.1 1:42 19 34:04 11:00 2:35:59

TOP TEN Run TIMES

Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ============
1 Patrick Parish 34 M 16:11 5:14
2 Jacob Keehan 30 M 16:41 5:23
3 Brooks Grossinger 42 M 16:42 5:24
4 Andy Wiberg 40 M 17:25 5:37
5 Mike Buenting 44 M 17:30 5:39
6 Scott Myers 43 M 19:07 6:10
7 Becky Youngberg 44 F 19:08 6:11
8 Jacob Orvis 30 M 19:27 6:17
9 Carl Gladitsch 32 M 19:49 6:24
10 Steven Deckert 28 M 19:50 6:24

TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Patrick Parish 34 M 00:41:20 27.0
2 Andy Wiberg 40 M 00:43:55 25.4
3 Brooks Grossinger 42 M 00:44:11 25.3
4 Steven Deckert 28 M 00:44:26 25.1
5 Mike Buenting 44 M 00:44:50 24.9
6 Jacob Keehan 30 M 00:45:15 24.7
7 Scott Myers 43 M 00:46:16 24.1
8 Tim Bode 51 M 00:46:56 23.8
9 Robbie Halverson 54 M 00:47:20 23.6
10 Jacob Orvis 30 M 00:47:42 23.4

TOP TEN Run TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Jacob Keehan 30 M 16:25 5:18
2 Patrick Parish 34 M 16:55 5:28
3 Andy Wiberg 40 M 17:31 5:39
4 Brooks Grossinger 42 M 17:38 5:42
5 Mike Buenting 44 M 18:43 6:03
6 Becky Youngberg 44 F 19:45 6:23
7 Jacob Orvis 30 M 19:58 6:27
8 Scott Myers 43 M 20:08 6:30
9 Carl Gladitsch 32 M 20:14 6:32
10 Steven Deckert 28 M 20:34 6:38

TOP 20 1st_Transition TIMES

PLACE DIV/TOT NAME CITY ST AGE S Trans Time
===== ======= ===================== ============== == === = ===========
1 1/6 Patrick Parish 34 M 0:25
2 1/5 Brooks Grossinger 42 M 0:32
3 2/5 Mike Buenting 44 M 0:32
4 1/4 Andrea Myers 43 F 0:33
5 3/5 Scott Myers 43 M 0:34
6 1/5 Tim Bode 51 M 0:38
7 1/3 Steven Deckert 28 M 0:38
8 2/6 Carl Gladitsch 32 M 0:41
9 3/6 Jacob Keehan 30 M 0:42
10 4/5 Andy Wiberg 40 M 0:43
11 2/4 Becky Youngberg 44 F 0:44
12 2/3 Spencer Williams 25 M 0:44
13 1/2 Mandy Stoesz 34 F 0:45
14 1/2 Gretchen Gosh 29 F 0:51
15 4/6 Jacob Orvis 30 M 0:52
16 1/5 Jeffrey Gilmer 60 M 0:52
17 2/2 Katie Hazlewood 25 F 0:54
18 1/4 David Talen 58 M 0:54
19 2/5 Robbie Halverson 54 M 0:55
20 1/1 Kristen Nordberg 37 F 0:58

TOP 20 2nd_Transition TIMES

PLACE DIV/TOT NAME CITY ST AGE S Trans Time
===== ======= ===================== ============== == === = ===========
1 1/6 Patrick Parish 34 M 0:28
2 1/3 Joseph Meier 27 M 0:35
3 1/5 Brooks Grossinger 42 M 0:35
4 2/6 Jacob Keehan 30 M 0:37
5 3/6 Carl Gladitsch 32 M 0:37
6 2/5 Andy Wiberg 40 M 0:38
7 4/6 Jacob Orvis 30 M 0:38
8 2/3 Steven Deckert 28 M 0:41
9 1/5 Jeffrey Gilmer 60 M 0:41
10 3/3 Spencer Williams 25 M 0:43
11 3/5 Mike Buenting 44 M 0:43
12 1/5 Tim Bode 51 M 0:44
13 1/2 Katie Hazlewood 25 F 0:45
14 4/5 Scott Myers 43 M 0:45
15 1/4 Becky Youngberg 44 F 0:46
16 1/2 Jason Wedel 47 M 0:47
17 2/4 Andrea Myers 43 F 0:48
18 1/4 David Talen 58 M 0:50
19 2/2 Gretchen Gosh 29 F 0:50
20 1/4 Helen Gunther 62 F 0:52

TOP 50 Total_Transition TIMES

PLACE DIV/TOT NAME CITY ST AGE S Trans Time
===== ======= ===================== ============== == === = ===========
1 1/6 Patrick Parish 34 M 0:53
2 1/5 Brooks Grossinger 42 M 1:07
3 2/5 Mike Buenting 44 M 1:15
4 2/6 Carl Gladitsch 32 M 1:18
5 1/3 Steven Deckert 28 M 1:19
6 3/6 Jacob Keehan 30 M 1:19
7 3/5 Scott Myers 43 M 1:19
8 1/4 Andrea Myers 43 F 1:21
9 4/5 Andy Wiberg 40 M 1:21
10 1/5 Tim Bode 51 M 1:22
11 2/3 Spencer Williams 25 M 1:27
12 4/6 Jacob Orvis 30 M 1:30
13 2/4 Becky Youngberg 44 F 1:30
14 1/5 Jeffrey Gilmer 60 M 1:33
15 3/3 Joseph Meier 27 M 1:33
16 1/2 Katie Hazlewood 25 F 1:39
17 2/2 Gretchen Gosh 29 F 1:41
18 1/2 Mandy Stoesz 34 F 1:41
19 1/4 David Talen 58 M 1:44
20 1/3 Leonard Klun 65 M 1:54
21 1/1 Kristen Nordberg 37 F 1:54
22 3/4 Rebecca Karnes Mound MN 43 F 1:58
23 1/4 Helen Gunther 62 F 2:01
24 2/5 Robbie Halverson 54 M 2:01
25 2/5 Steve Gunther 61 M 2:02
26 1/2 Jason Wedel 47 M 2:02
27 2/4 Sven Jorgenson Excelsior MN 57 M 2:08
28 1/2 Mary Deeg 57 F 2:15
29 1/2 Ann Lendino Chaska MN 48 F 2:16
30 1/2 Mark Stevenson 36 M 2:19
31 2/2 Douglas Davis 36 M 2:20
32 3/5 Matthew Ostrowski 50 M 2:22
33 2/4 Laura Payton 60 F 2:24
34 4/5 John Burns 52 M 2:25
35 1/3 Julia McIntire 51 F 2:32
36 2/3 Nicole Slattery 50 F 2:35
37 3/4 Jeff Melby Bloomington MN 59 M 2:41
38 3/5 Dale Forde 61 M 2:53
39 5/5 David Pollitt Eden Prairie MN 54 M 2:53
40 4/5 Bruce Machmeier 63 M 3:03
41 3/4 Stephanie Ayala 60 F 3:09
42 4/4 Molly Sweeney 42 F 3:35
43 2/3 Dave Heffernan 68 M 3:40
44 2/2 Carole Steenson 47 F 3:41
45 4/4 Sean Reardon 58 M 3:42
46 2/2 Alisha Carlos 32 F 3:44
47 2/2 Saw Was Bloomington MN 56 F 3:45
48 Rachel Schmidt 99 F 3:53
49 5/6 Brian Jacoby 31 M 3:56
50 6/6 Dan Stone 33 M 3:59

FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 28 Gretchen Gosh 29 F 1 23:12 7:29 0:51 1 1:07:31 16.5 0:50 1 24:15 7:50 1:56:38
2 37 Katie Hazlewood 25 F 2 31:39 10:13 0:54 2 1:08:44 16.2 0:45 2 32:03 10:21 2:14:02

FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 69 Mandy Stoesz 34 F 1 22:07 7:08 0:45 1 57:08 19.5 0:56 1 23:21 7:32 1:44:15
2 12 Alisha Carlos 32 F 2 25:02 8:05 2:27 2 1:06:10 16.9 1:17 2 25:58 8:23 2:00:52

FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 53 Kristen Nordberg 37 F 1 21:06 6:49 0:58 1 53:49 20.7 0:56 1 21:06 6:49 1:37:53

FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 83 Becky Youngberg 44 F 1 19:08 6:11 0:44 1 48:33 23.0 0:46 1 19:45 6:23 1:28:54
2 50 Andrea Myers 43 F 2 20:46 6:42 0:33 2 52:11 21.4 0:48 2 21:54 7:04 1:36:10
3 88 Rebecca Karnes 43 F Mound MN 3 22:17 7:12 1:04 3 56:02 19.9 0:54 3 23:42 7:39 1:43:56
4 72 Molly Sweeney 42 F 4 29:52 9:38 1:49 4 1:05:00 17.2 1:46 4 33:36 10:51 2:12:01

FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 97 Ann Lendino 48 F Chaska MN 1 24:30 7:54 1:13 2 1:00:28 18.5 1:03 1 24:51 8:01 1:52:02
2 67 Carole Steenson 47 F 2 29:41 9:35 2:02 1 1:00:22 18.5 1:39 2 33:14 10:44 2:06:56

FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 66 Nicole Slattery 50 F 2 26:15 8:28 1:17 1 55:49 20.0 1:18 2 28:49 9:18 1:53:26
2 48 Julia McIntire 51 F 1 25:36 8:16 1:21 2 1:04:12 17.4 1:11 1 26:19 8:30 1:58:37
3 3 Greta Bakken-Miller 50 F 3 32:07 10:22 2:43 3 1:25:24 13.1 1:42 3 34:04 11:00 2:35:59

FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 20 Mary Deeg 57 F 1 24:59 8:04 1:11 1 52:56 21.1 1:04 1 25:54 8:22 1:46:02
2 95 Saw Was 56 F Bloomington MN 2 29:55 9:39 2:05 2 1:06:02 16.9 1:40 2 32:15 10:25 2:11:55

FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 30 Helen Gunther 62 F 1 25:30 8:14 1:09 1 54:58 20.3 0:52 1 26:36 8:35 1:49:03
2 59 Laura Payton 60 F 3 30:32 9:51 1:03 2 1:01:20 18.2 1:21 3 32:02 10:20 2:06:16
3 90 Nora Leone 60 F Plumouth MN 2 27:55 9:01 2:58 3 1:02:35 17.8 2:03 2 31:01 10:01 2:06:30
4 2 Stephanie Ayala 60 F 4 31:59 10:19 1:28 4 1:10:54 15.7 1:41 4 35:39 11:30 2:21:39

FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 56 Arthur Ostrowski 18 M 1 39:29 12:45 1:23 1 1:02:27 17.9

MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======

MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 19 Steven Deckert 28 M 1 19:50 6:24 0:38 1 44:26 25.1 0:41 1 20:34 6:38 1:26:07
2 82 Spencer Williams 25 M 2 20:17 6:33 0:44 2 49:36 22.5 0:43 2 21:29 6:56 1:32:46
3 49 Joseph Meier 27 M 3 22:34 7:17 0:58 3 53:58 20.7 0:35 3 23:11 7:29 1:41:14

MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 58 Patrick Parish 34 M 1 16:11 5:14 0:25 1 41:20 27.0 0:28 2 16:55 5:28 1:15:18
2 42 Jacob Keehan 30 M 2 16:41 5:23 0:42 2 45:15 24.7 0:37 1 16:25 5:18 1:19:39
3 55 Jacob Orvis 30 M 3 19:27 6:17 0:52 3 47:42 23.4 0:38 3 19:58 6:27 1:28:35
4 27 Carl Gladitsch 32 M 4 19:49 6:24 0:41 5 1:01:43 18.1 0:37 4 20:14 6:32 1:43:02
5 70 Dan Stone 33 M 5 22:31 7:16 2:01 4 53:42 20.8 1:58 5 23:03 7:26 1:43:13
6 40 Brian Jacoby 31 M 6 25:32 8:14 2:07 6 1:01:46 18.1 1:49 6 28:15 9:07 1:59:28

MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 18 Douglas Davis 36 M 2 21:41 7:00 1:03 1 49:49 22.4 1:17 2 22:56 7:24 1:36:44
2 68 Mark Stevenson 36 M 1 21:21 6:53 1:24 2 54:47 20.4 0:55 1 21:49 7:02 1:40:13

MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 29 Brooks Grossinger 42 M 1 16:42 5:24 0:32 2 44:11 25.3 0:35 2 17:38 5:42 1:19:35
2 79 Andy Wiberg 40 M 2 17:25 5:37 0:43 1 43:55 25.4 0:38 1 17:31 5:39 1:20:10
3 10 Mike Buenting 44 M 3 17:30 5:39 0:32 3 44:50 24.9 0:43 3 18:43 6:03 1:22:18
4 51 Scott Myers 43 M 4 19:07 6:10 0:34 4 46:16 24.1 0:45 4 20:08 6:30 1:26:47
5 60 Jason Rasmussen 43 M 5 25:52 8:21 2:09 5 1:02:34 17.8 2:41 5 30:13 9:45 2:03:27

MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 78 Jason Wedel 47 M 1 22:40 7:19 1:15 1 55:35 20.1 0:47 1 23:33 7:36 1:43:49
2 41 Raghu Jainapur 46 M 2 30:44 9:55 1:43 2 1:05:09 17.1 2:27 2 34:10 11:02 2:14:11

MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 7 Tim Bode 51 M 2 22:08 7:09 0:38 1 46:56 23.8 0:44 1 22:50 7:22 1:33:14
2 96 Robbie Halverson 54 M 1 21:16 6:52 0:55 2 47:20 23.6 1:06 2 23:07 7:28 1:33:42
3 11 John Burns 52 M 3 24:40 7:58 1:18 4 53:58 20.7 1:07 5 26:55 8:41 1:47:55
4 89 David Pollitt 54 M Eden Prairie MN 5 27:23 8:50 1:24 3 52:42 21.2 1:29 3 25:57 8:23 1:48:53
5 57 Matthew Ostrowski 50 M 4 25:04 8:05 1:13 5 55:32 20.1 1:09 4 26:34 8:35 1:49:30

MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 94 Jeff Melby 59 M Bloomington MN 2 25:42 8:18 1:20 1 50:50 22.0 1:21 2 26:31 8:34 1:45:43
2 74 David Talen 58 M 1 24:08 7:48 0:54 4 1:11:08 15.7 0:50 1 24:18 7:51 2:01:16
3 93 Sven Jorgenson 57 M Excelsior MN 3 28:43 9:16 0:58 2 1:00:37 18.4 1:10 4 34:58 11:17 2:06:24
4 61 Sean Reardon 58 M 4 28:44 9:17 1:48 3 1:06:21 16.8 1:54 3 32:04 10:21 2:10:50

MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 26 Jeffrey Gilmer 60 M 2 21:47 7:02 0:52 1 48:59 22.8 0:41 2 22:32 7:17 1:34:50
2 24 Dale Forde 61 M 1 20:55 6:45 1:29 2 50:10 22.2 1:24 1 21:05 6:49 1:35:01
3 91 Bob Leone 61 M Plymouth MN 3 27:29 8:52 2:07 3 51:51 21.5 1:52 3 24:24 7:53 1:47:42
4 31 Steve Gunther 61 M 4 27:38 8:55 1:07 4 52:45 21.2 0:55 4 28:56 9:20 1:51:18
5 47 Bruce Machmeier 63 M 5 28:18 9:08 1:58 5 1:03:22 17.6 1:05 5 31:08 10:03 2:05:50

MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 44 Leonard Klun 65 M 1 21:48 7:02 1:01 1 53:07 21.0 0:53 1 22:24 7:14 1:39:12
2 13 Bob Carlson 68 M 2 25:51 8:21 4:19 2 1:00:04 18.6 3:55 2 27:24 8:51 2:01:30
3 38 Dave Heffernan 68 M 3 31:17 10:06 1:42 3 1:04:36 17.3 1:58 3 35:52 11:35 2:15:22

MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 15 Thomas Couillard 70 M 1 28:13 9:06 2:15 1 59:18 18.8 2:31 1 30:58 10:00 2:03:12

Total Registered: 73
Total Number of Individual Finishers: 57
Number of Male Finishers: 36
Number of Female Finishers: 21
Total Number of Relay Finishers: 4

SHIPPING
HAVE QUESTIONS?
GW GUARANTEES